Collection: Old World Christmas
Each figurative glass ornament produced by Old World Christmas is hand crafted in age-old tradition using the same techniques that originated in the 1800's. Molten glass is mouth-blown into finely carved molds made exclusively for Old World Christmas, before a hot solution of liquid silver is poured inside. The ornaments are then hand-painted and glittered in a series of labor-intensive steps to achieve the beautiful creations.
-
Christmas Gift Box Ornament
Regular price $27.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $27.99 USD -
Golfing Santa Ornament
Regular price $29.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $29.99 USD -
Masked Jolly Jack O'lantern Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD -
Smiley Snail Ornament
Regular price $27.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $27.99 USD -
Sasquatch Ornament
Regular price $27.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $27.99 USD -
Dainty Dragonfly Ornament
Regular price $17.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $17.99 USD -
Cantaloupe Ornament
Regular price $19.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $19.99 USD -
Firefighter's Coat Ornament
Regular price $27.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $27.99 USD -
Sewing Machine Ornament
Regular price $27.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $27.99 USD -
Yellow Labrador Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD -
Shih Tzu Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD -
Brownie A La Mode Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD -
S'mores Snowman Ornament
Regular price $27.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $27.99 USD -
Bacon and Eggs Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD -
Witch Pumpkin Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD -
Hostess Twinkie Ornament
Regular price $21.99 USDRegular priceUnit price / perSale price $21.99 USD